Kmeny

V soutěži je vysazeno na odlehlém tropickém místě šestnáct až dvacet neznámých lidí, kteří jsou rozděleni do dvou až čtyř týmů nazvaných kmeny. Podle moderátora soutěže, Jeffa Probsta, se preferuje šestnáct soutěžících pro jednodušší rozdělení do kmenů podle pohlaví a aby bylo méně soutěžících, které si musí diváci pamatovat. Ale občas je použito osmnáct až dvacet soutěžících, pro větší možnosti ve hře v případě, že hráči odejdou či musí opustit hru kvůli zranění.

V závislosti na sérii, kmeny dostávají minimální počet nástrojů potřebných k přežití. Většinou je to mačeta, hrnec a čutory na vodu, pro uchování vody ze zdrojů.

Kmeny jsou nuceni postavit si přístřešek, aby se ochránily před počasím a musí si najít příjem potravy z místní přírody. V některých sériích dostaly kmeny hned na začátku příděl potravin (většinou rýži), zatímco v jiných sériích nedostaly kmeny vůbec nic a musely se spolehnou jen sami na sebe. V dřívějších sériích si mohli soutěžící vzít s sebou nějakou osobní věc z domova. V několika sériích naopak soutěžící začali hru úplně bez ničeho, jen s tím, co měli na sobě a s nástroji, které jim byli přiděleny. V tomto případě však soutěžící dostali své sportovní boty kvůli bezpečnosti (protože obuv některých soutěžích nebyla vhodná na soutěže.

V průběhu let byly kmeny rozděleny různými způsoby. V prvních sériích byli v kmenech jak starší, tak mladší soutěžící obou pohlaví. V jiných sériích však bylo rozdělení podle pohlaví, podle věku či podle národnostního původu. Rozdělení kmenů obecně vymýšlí realizační tým soutěže, ale v některých sériích, hned po začátku, členové kmenů byli vybráni samotnými soutěžícími (vybíral jeden či více soutěžících).

Každý kmen má svůj vlastní originální název a svou barvu, kterou mají i ostatní věci kmene, jako je vlajka, věci v soutěžích, nápisy na obrazovce a všemožné další detaily. Každý soutěžící dostane na začátku buffík (kruhový elastický šátek) barevně shodný s barvou kmene a s aktuálním logem série. Tento šátek musí soutěžící nosit na viditelném místě, pro lepší orientaci diváků například při soutěžích. Při změně kmenu (sloučení či jiné výměny soutěžících mezi kmeny) je povinen soutěžící vzdát se svého buffíku a nosit nový, podle aktuálního kmene.

Tvůrci se obvykle musí ujistit, že žádný hráč neodstoupí ještě před začátkem soutěže a proto obvykle mají v záloze náhradní hráče, pokud si podle psychologických testů myslí, že by to někdo ještě před začátkem mohl vzdát. V případě Survivor: Fiji jeden soutěžící odstoupil noc před začátkem natáčení. Tvůrci na tuto možnost nebyli připraveni a Survivor: Fiji byl první sérií, která měla na začátku lichý počet soutěžících a tvůrci museli narychlo vymyslet, jaké bude rozdělení kmenů.

Tyto obrázky znázorňují rozdělení kmenů v Survivor: Cook Islands (Cookovy ostrovy). Všimněte si taky barvy šátků kmenů.

AITU - ČERVENÍ

HIKI - ŽLUTÍ

PUKA - ZELENÍ

RARO - MODŘÍ