Závěrečná kmenová rada

V posledním soutěžním dni finalisté soutěže vyčistí tábor a strhnou nebo spálí přístřešek a vzdají tím poctu, že se dostali až na úplný konec hry. Potom odcházejí na poslední, závěrečnou Kmenovou radu.

Závěrečná Kmenová rada ve většině sérií probíhá podle stejných pravidel a postupů:

Každý z finálových hráčů je vyzván, aby řekl svou úvodní řeč k porotě a zdůvodnil, proč právě on by měl dostat jejich hlasy. Poté jsou postupně vyzváni všichni členové poroty, aby položili otázku či otázky na finalisty, kteří na ně musí odpovědět. V některých případech porotce nemusí položit otázku, ale pouze říct svou krátkou řeč, která nevyžaduje žádnou odpověď. Od Survivor: Borneo do Survivor: Panama - Exile Island každý z finálových hráčů měl ještě možnost říct konečnou závěrečnou řeč, ve které mohl ještě reagovat na otázky od poroty a znovu vysvětlit, proč právě oni si nejvíce zaslouží vyhrát. Pak každý člen poroty hlasuje pro jednoho z finalistů, který si podle nich nejvíce zaslouží vyhrát.

Po odhlasování všech členů poroty, Jeff vezme schránku s hlasy a odchází pryč. Hráčům je oznámeno, že přečtení hlasů proběhne v živém vysílání. Hlasy jsou zabezpečeny až do živého vysílání, kde se hlasy odhalí a vzejde z nich vítěz celé hry. V pár případech, jako například v Survivor: Africa nebo Survivor: Thailand, byla závěrečná Kmenová rada a finále udělány tak, jako by se celá tato událost odehrávala stále na Kmenové radě v divočině. Tomu divák věří až do chvíle, kdy kamera najede na publikum ve studiu. To je možné vytvořením stejné Kmenové rady ve studiu jako byla na místě natáčení v divočině.

Pokud se vítěz vybírá ze dvou finalistů, je téměř vždy počet členů poroty lichý a nemůže tedy dojít k nerozhodnému počtu hlasů pro každého finalistu. Nicméně, pokud jsou tři finalisté nebo jako v případě Survivor: Micronesie - Fan vs. Favorites, kde byl počet členů poroty sudý a vybírali ze dvou finalistů, může dojít k remíze. Bohužel mechanismus, který by remízu vyřešil, není znám. Během finále Survivor: Micronesia - Fan vs. Favorites měl Jeff přichystanou bílou obálku ve které, jak tvrdí, měl připraveny pokyny v případě remízy. Ale jelikož remíza nakonec nenastala, nebyla odkryta ani tato obálka.

Pod textem je video, jak to chodí na poslední kmenové radě.