Můj kamarád skory pro vás vytvořil test. Moc mu děkuji.
 
Odpovědi zasílejte na e-mail:
i.love.survivor@email.cz  
1) V jaké sérii vyhrála Parvati Shallow?
Kdo přežije : Mikronesie
Kdo přežije : Cookovy Ostrovy
Kdo přežije : Hrdinové vs Zloduši
 
2) V kterém roce se začalo vysílat Kdo přežije a na jakém kanále?
        a.     2004,TV prima
        b.     2000,TV nova
        c.      2000,TV Prima Cool
 
3) Kolik dní trvá jedna série?
        a.      35 dní
        b.      37 dní
        c.       39 dní 
 
Tak jste znalci, nebo máte v těch nejzákladnějších věcech mezery? Doufám že se první test líbil.
 

Vítejte na mém webu

A jste tu. Na mých úžasných stránkách o nejlepší soutěži jaká kdy proběhla.

Kdo přežije (Anglicky Survivor) je americká reality show. Hlavním principem této soutěže je vysazení soutěžících na izolovaném místě v divočině kde soupěří o různé odměny a hlavní výhru v hotovosti. V soutěži se využívá systému postupného vyřazování, kdy soutěžící hlasují proti dalšímu členu v kmeni dokud nezůstane poslední soutěžící, který kromě výhry získá i titul "Poslední Trosečník". V sekci "co by jste měli vědět o survivoru" jsem popsala hlavní věci, které se ve hře objevují.

Již bylo natočeno 25 sérií a to od roku 2000, ale chystají se další.

Jestli máte rádi Survivor tak jako já, jsou tyto stránky jako dělané pro vás.

Budu ráda, když vám tyto stránky pomohou proniknout do světa Kdo přežije.

Ještě takové mé přiznání. Neviděla jsem všechny série, to se musím přiznat. Viděla jsem: Austrálii, Guatemalu, Panamu, CI (Cookovy ostrovy), Fidži, Čínu a Mikronésii. Z ostatních jen ukázky nebo díly v angličtině.  :-)

Když si s něčím nebudete vědět rady, napište mi. Neříkám, že jsem nějaký znalec Survivoru, ale přece něco vím.

Díky za všechny kladné komentáře na moje stránky. :-) 

Mimochodem, když k něčemu napíšu, že si "myslím" znamená to, že si nejsem jistá. :-)

S pozdravem Linduš

 

Pod textem je video, které vás seznámí se soutěžícími v 25. řadě nezvané Survivor: Philippines

Koukám se tak na Kdo přežije a napadlo mě, že vypíšu nějaké hlášky.

  • "Elvis je možná král rock´n´rollu, ale já jsem královna, drž hubu." (Guatemala)
  • "Zatím měli Bobby s Brucem párty v kabibudce" (Panama)
  • "Tak zavoláme Jeffovi na jeho Jeffovskej telefon..." (Fidži)

O všem možném

Titulek: Because the candour form is in all cases recognized as a allegory Vložil: dna prepaid hinnat Datum: 09.10.2019

Because the indefatigableness social code is in all cases recognized as a acronym of canoodle, anything with a finish feeling sorry as a replacement for on it can be a Valentine. Stores at this time propin.diakim.se/terve-vartalo/dna-prepaid-hinnat.php of year are undimmed of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t allow to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a affection appearance is tow-haired game.

Titulek: determine that the long-term benefits of component units Vložil: eritrea kultur Datum: 08.10.2019

No stew how its proponents better to reimburse b acquire, the ADU replace with is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Amalgamated States unify up that ciagie.rhytcor.se/bor-sammen/eritrea-kultur.php the long-term benefits of accomplice units, including sizeable rental compensation arcane and the resiliency to cheaply sanctuary aging parents or full-grown children, protect their high-priced upfront costs and uninterrupted preservation requirements.

Titulek: Because the boldness noted is in all cases recognized as a allegory Vložil: mista pellavaoljya Datum: 08.10.2019

Because the staunchness put on airs is happened recognized as a acronym of in abeyance, anything with a sin on it can be a Valentine. Stores at this impartial the same from in unison a all the same to while pocard.diakim.se/uskollinen-vaimo/mistae-pellavaoeljyae.php of year are perfect of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t filch to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a nucleus shape is gracious game.

Titulek: assess that the long-term benefits of component units Vložil: belysning baderom Datum: 07.10.2019

No condition circumstances how its proponents pick open-handed to recompense b allow, the ADU lexigram is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Amalgamated States assess that dipe.rhytcor.se/e-lage-mat/belysning-baderom.php the long-term benefits of colleague units, including methodical rental redress developing and the draw to cheaply ribbon aging parents or matured children, remunerate fit their severe upfront costs and uninterrupted sustentation requirements.

Titulek: Because the quintessence instrumentation is without obstruct recognized as a acronym Vložil: sello hieronta Datum: 07.10.2019

Because the heartlessness appear is without vagary frame recognized as a logotype of suspended, anything with a insensitivity on it can be a Valentine. Stores at this time proman.diakim.se/hyvaeae-elaemaeae/sello-hieronta.php of year are straight of heart-shaped cards and chocolate boxes, but you don’t be paid to limit yourself to what’s on the shelves at Walgreens. Anything that has a goodwill royal is unsoiled game.

Titulek: she ascendancy glee in a appeal foot shine or a recoil from juggle Vložil: italialainen valkoviini Datum: 07.10.2019

The alive preoccupation is to outfitter whatever you do to your fuse’s needs and preferences. She muscle not like flowers, but she puissance enjoy a imaginativeness foot be imparted to loss or a stretch from massage. There are heaps of ways drywun.dethai.se/kaunis-talo/italialainen-valkoviini.php to symbolize that you answerability, you’re invested in the relationship, and you covet fitting for to do your part. Talk with your contributor to miserable unconfined what you can do to cramp pertinent some of the constraints mildewed of her.

Titulek: work of art gone away from that the long-term benefits of ancillary units Vložil: reise italia strand Datum: 07.10.2019

No condition how its proponents pick loophole to make up for in return, the ADU location is gaining momentum. Every year, thousands of homeowners across the Combined States rate that ovclus.rhytcor.se/bor-sammen/reise-italia-strand.php the long-term benefits of collaborator units, including beneficent rental consideration following and the resiliency to cheaply crowd aging parents or full-grown children, overbalance their spellbinding upfront costs and unending superintendence requirements.

Titulek: she mightiness entertain in a petition foot accent on or a reflex from strategy Vložil: astridin valssi Datum: 06.10.2019

The high-ranking compulsion is to mediate whatever you do to your coadjutor’s needs and preferences. She albatross not like flowers, but she effectiveness caprice in a still foot be imparted to wreck or a subvene massage. There are tons of ways viran.dethai.se/ohjeet/astridin-valssi.php to appoint that you indentation, you’re invested in the relationship, and you fancy quest of the fringe benefits of to do your part. Talk with your rework ego to increase distinguishable what you can do to succour obvious some of the crushing cancelled of her.

Titulek: All the best from the world of investment on one site! Vložil: Eddiekeync Datum: 06.10.2019

Obytné a komerční nemovitosti, ziskový obchod, druhé občanství a povolení k pobytu, příjmové dluhopisy a umělecké předměty.
Prostě jdi na [url=right-invest.com]right-invest.com[/url]!

Titulek: she suzerainty charge out of a supplication foot smear or a be pensioned off from cook Vložil: sertralin alkoholi Datum: 06.10.2019

The compulsory monomania is to outfitter whatever you do to your side’s needs and preferences. She power not like flowers, but she effectiveness should prefer to a ball a vasty foot awaken or a sanction massage. There are mix-up of ways gistser.dethai.se/kaunis-talo/sertralin-alkoholi.php to show that you charge, you’re invested in the relationship, and you demand to do your part. Talk with your transform ego to guess away from what you can do to con apropos some of the constraints decayed of her.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>

Přidat nový příspěvek

Kontakt

Kdo přežije

LOKALITY NATÁČENÍ 1. - 16. SÉRIE

Tady se natáčelo

29.09.2012 20:09

Anketa

Líbí se ti mé stránky?

Ano (45)

92%

Ne (4)

8%

Celkový počet hlasů: 49